Přestože panelové byty vždy byly a budou tou nejdostupnější variantou bydlení ve městě, zaslouží si čas od času správnou a oprávněnou péči. Panelová výstavba, panelové domy a panelové bydlení ve městě, je mnohými lidmi opovrhovaným způsobem bydlení. Nicméně velmi častým. Dle odborníků jde o svébytnou kapitolu dějin architektury. Historie prvních sídlišť se klade do 40. let minulého století. V té době se stavěly zděné domy, ale využívaly se již prefabrikované prvky. V 70. letech byl při výstavbě sídlišť kladen důraz na kvantitu a úspory, k čemuž skvělým způsobem sloužily panelové domy postavené z panelových bloků.
Vznikaly obří obytné soubory s normalizovanými byty a jádry. Svůj účel splnily perfektně. Mladé rodiny měly kde bydlet, nemuselo se dojíždět daleko za prací a kolem sídlišť následně rostla celková infrastruktura, tedy obchody, školy, školky, doprava, sportovní a kulturní vyžití.
Největší sídliště a obytné bloky vznikaly ve velkých městech, v Praze, Brně, Ostravě. Tím pádem právě zde dochází nejčastěji k rekonstrukcím bytů a bytových jader. Např. rekonstrukce bytu v Brně je celkem častý jev, protože Brno je rozvíjející se město a poptávka po nových i starších bytech stále roste.
Navzdory rokům, které mají panelové domy za sebou, jejich životnost stále trvá a to díky opravám a modernizaci. Nové fasády, zateplení, výměna balkonů a asi nejvíce diskutované jsou opravy a rekonstrukce bytových umakartových jader.
Pokud jste vlastníky domu a nebo bytu ve starším zděném bytovém domě a rozhodnete se k rekonstrukci kupříkladu koupelny, pak nejspíše nebude rekonstrukce tak náročná a devastující jako v bytovém jádře. S největší pravděpodobností zůstanou zachovány zdi i rozměry místností. Vymění se obklady, podlaha, vybavení. Jiná je situace při rekonstrukci panelového bytu a nebo jeho bytového jádra.
Co se skrývá pod pojmem bytové jádro
Je to prefabrikovaný celek koupelny a wc, který byl připravován mimo staveniště v továrnách a montován až přímo do nově postavených bytů. Díky tomu se urychlovala výstavba nových panelových domů. Existují čtyři základní druhy jader. Umakartová, papírová, sádrokartonová a železobetonová. Lišila se především životností, uspořádáním příček, vany a toalety. Železobetonová jádra mají nejdelší životnost. Naproti tomu umakartová nízkou. Hlavní nevýhodou je životnost samotného umakartu, ten se postupem času a působením vlhkosti začíná kroutit a prohýbat. Často dochází také ke vzniku plísní. Další nevýhodou je také nízká izolace zvuku. Především z těchto důvodů se v současné době jádra nahrazují zděnou koupelnou s toaletou, přičemž se zpravidla jedná o rozsáhlejší odborné rekonstrukce.
S největší pravděpodobností ten, kdo se rozhodne rekonstruovat bytové jádro, pustí se i do rekonstrukce ostatních místností nebo podlah, vymění si starou kuchyň za novou. Přidá příčky, posune nebo odstraní stěnu, vymění okna, zmodernizuje elektroinstalaci, vymaluje stěny atd. Zkrátka a dobře, když už se něco spravuje a rekonstruuje a dělá se nepořádek, tak ať to stojí za to!
Vyplatí se rekonstrukce panelového bytu a jeho jádra?
Jedním slovem ANO, vyplatí! Bydlení v panelovém bytě je i nyní stále nejdostupnější formou bydlení ve městě. Rekonstrukce bytu se vyplatí i v případě, pokud jej hodláte pronajímat. Nově zrekonstruovaný byt a jeho bytové jádro celkem výrazně zvýší jeho nájemní cenu. Noví zájemci se jistě budou chtít cítit i v nájmu příjemně a rádi zaplatí za funkční prostory.
I v případě, že se rozhodnete rekonstruovat byt a jádro sami pro sebe, ať už z praktických a zdravotních důvodů nebo protože je jádro opravdu zničené nebo proto, že jen prostě chcete mít novější a čistější bydlení, rozhodně tím jen získáte. Získáte hezčí, kvalitnější a praktičtější bydlení za rozumný peníz.
Nicméně, pokud vás rekonstrukce čeká, když se pro ni rozhodnete, je potřeba vše řádně a s rozvahou promyslet. První a zásadní rozhodnutí spočívá v tom, kdo bude rekonstrukci dělat. Zda ji zvládnete vy sami a nebo si pozvete odborníky. Menší opravy a rekonstrukci zvládne většinou šikovný muž sám s pomocí známých či kamarádů. Před začátkem rekonstrukce je dobré si ujasnit, co od rekonstrukce očekáváte a zda plánované změny povedou k vaší spokojenosti. Ať už jsou důvodem rekonstrukce staré rozvody elektřiny, nevyhovující dispozice, velikost místností, původní umakartové jádro nebo jen výměna podlahové krytiny, v novém prostoru byste se měli cítit dobře. V případě, že se rozhodnete sami rekonstruovat pouze původní umakartové jádro, stačí zajít do některého z koupelnových studií. Tam vám poradí s výběrem vhodných materiálů jako jsou obklady, dlažby nebo sanita. Většina koupelnových studií také zpracovává grafický návrh, který vám pomůže lépe si představit výslednou podobu nové koupelny.
Rozsáhlejší rekonstrukce si zaslouží odbornou firmu, která zastane veškeré stavební i dodavatelské práce od A až po Z. Naplánuje harmonogram prací, protože veškeré práce na sebe časově navazují. Bourací práce, zednické práce, odvoz sutiny, vodaři, elektrikáři, obkladači, topenáři, malíři….Důležité je nepodcenit správný výběr řemeslníků. Vyberte si ty, kteří mají dostatek zkušeností a jejich práce je kvalitní. Pokud takové neznáte, ve firmě Kadaňka stav s.r.o. jistě ty správné najdete. Další nespornou výhodou najmout si na komplexní rekonstrukci jednu odbornou firmu, je výsledná cena a grafický návrh zdarma. Vždy vyjde levněji najmout jednu firmu, která vše obstará, než shánět více jednotlivých odborníků. Výsledná cena záleží také na použitých materiálech, vybavení a náročnosti klienta.
Pokud má někdo obavy z rekonstrukce a nebo už mu jeho zdraví a fyzická kondice nedovolí větší námahu, s odbornou firmou se ničeho nemusí bát, stačí jen mít jasnou představu a těšit se na hezčí prostředí ve svém domově.